Get Adobe Flash player

Novinkou posledných mesiacov, ktorá ovplyvňuje rozosielanie a predovšetkým doručovanie Vašich e-mailov v SR je DMarc.

DMarc = Domain-based Message Authentication, Reporting and Conformance.

DMarc je doménový záznam podobný SPF vďaka ktorému prijímacie servery vedia, že email odosiela skutočne majiteľ domény a že existuje určitá emailová schránka určená na doručovanie prípadných sťažností (napr abuse email). Vďaka tomuto záznamu zároveň môžete využiť pokročilý report a export sťažovateľov prostredníctvom dmarcian.com.

Odosielateľom hromadného emailu musí byť vždy doména, ktorú vlastníte! Neodosielajte hromadné emaily z free služieb! (azet.sk, centrum.sk, gmail.com)

Ak totiž odošlete hromadný email z iného servera a zadáte napríklad odosielací email nieco@centrum.sk (teda freemail), tak sa email nedoručí. Preto na odosielanie doporučujeme registrovať si špeciálnu doménu určenú pre emailing, napríklad firmamailing.sk. SK domény stoja 12,40 Eur, registráciu odporúčame u Websupportu najmä kvôli online registrácií domény (bude aktívna ihneď).

Pokiaľ odosielate cež náš systém Hromadny-mail.sk tak môžete zadať akéhokoľvek odosielateľa. Nesmiete však zmeniť preddefinovaný „email pre chybové hlášky“. Tým pádom prijímacie servery vidia našu adresu na ktorej je všetko nastavené. Užívateľ však uvidí Váš email a môže naň aj odpovedať.

 

Čo je úlohou DMarc?

Hlavnou úlohou je znížiť zneužiteľnosť emailových domén a serverov. Prijímateľ často nevie či email dostal reálne napr. z paypalu alebo ho poslal neznámy útočník. Istá skupina organizácii na čele s yahoo.com zaviedla preto DMarc, ktorý príjemcovi povie ako má naložiť z potenciálne podvodným emailom.Aktuálne DMARC nasadili yahoo.com, gmail.com, aol.com a určite budú i ďalší. Je to len otázka času.

 

Používate vlastný server? Začnite používať DMarc 

Stačí vložiť jednoduchý záznam do DNS nastavení Vašej domény, konkrétne do TXT poľa. Záznam vyzerá takto:

v=DMARC1; p=quarantine; rua=mailto:admin@mailing.sk; ruf=mailto:admin@mailing.sk; rf=afrf; pct=100;

Emaily je potrebné nahradiť Vašim emailov. Pozor, email musí mať rovnakú doménu! Funkčnosť si overíte TU.

To je všetko. Záznam sa však dá i personalizovať. Tu su možnosti:

p=

Tu sa definuje, čo má spraviť prijímací mail ak zistí nezrovnalosť.
Možnosti:
none (doručí každý mail)
reject (podvodný mail vymaže)
quarantine (podvodný mail hodí do spamu alebo karantény)

rua=

Tu zadávate Váš reálny email

ruf=

Tu zadáte tiež svoj email, na ten Vám budú chodiť prípadne forenzné reporty

rf=

Formát reportov
Možnosti:
afrf
iode

ptc=

Percento emailov ktoré sa filtruje, zvyčajne 100.POZOR! Pred nasadením DMarc sa uistite, že používate aj SPF a DKIM overovanie. Bez nich to nemá zmysel.TIP: Prenajmite si poštový SMTP server alebo program na odosielanie

Nastavovanie SPF, DKIM a DMarc a prevádzku poštových serverov môžete nechať aj na profesionálov!SMTPHOSTING.sk Vám prenájme poštový server od 39,-€ mesačne s nastavením zadarmo. Ak odosielate len občas alebo nemáte program na odosielanie, využite náš program na odosielanie s množstvom šablón na výrobu účinného emailu a prehľadnými štatistikami.

 

 

 

 

Both comments and pings are currently closed.

Comments Off Share Leave Reply